PIC12F1571-I/P
Mfr.Part #
PIC12F1571-I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
4.953mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Length :
10.16mm
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Weight :
930.006106mg
Mounting Style :
Through Hole
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
8-PDIP
Number of Ethernet Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
32MHz
Packaging :
Tube
Connectivity :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of USB Channels :
1
EEPROM Size :
Device Core :
PIC
Number of SPI Channels :
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
PIC12F1571
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pin Count :
8
Microchip
Number of PWM Channels :
3
Number of I2C Channels :
Interfaces :
Number of Pins :
8
Number of I/O :
6
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
RAM Size :
128 x 8
Number of UART Channels :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
CPU Family :
PIC
Number of ADC Channels :
4
Number of Terminations :
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Power Supplies :
2.5/5V
Has ADC :
yes
Qualification :
AEC-Q100
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Instruction Set Architecture :
RISC
Surface Mount :
No
Family Name :
PIC12F
Dimensions :
0.4 x 0.28 x 0.195in
Series :
PIC® 12F
Package Type :
PDIP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
Nominal Supply Current :
30µA
Core Size :
8-Bit
Width :
7.112mm
Core Processor :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Address Bus Width :
8B
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Number of I/Os :
6 I/O
Tradename :
Bit Size :
Memory Size :
1.8kB
Data Bus Width :
8B
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 V
Base Product Number :
PIC12F1571
Frequency :
32MHz
Published :
Datasheets
PIC12F1571-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12F1571-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC12F1571, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, PIC12F1571-I/P pinout, PIC12F1571-I/P datasheet PDF, PIC12F1571-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12F1571-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.