PIC12F1501T-I/MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC12F1501T-I/MC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ROM (words) :
Base Product Number :
PIC12F1501
Terminal Position :
Dual
CPU Family :
PIC
DMA Channels :
No
EEPROM Size :
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
On Chip Data RAM Width :
8
On Chip Program ROM Width :
14
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Microchip
Watchdog Timer :
yes
Series :
PIC® 12F
Memory Size :
1.8kB
Bit Size :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
yes
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RAM Size :
64 x 8
Tradename :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Device Core :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Has ADC :
Supply Current-Max :
2mA
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DAC Channels :
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Product :
MCU
Number of I/Os :
6 I/O
Number of Programmable I/O :
6
Core Processor :
RAM (words) :
64
Speed :
20MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
5
Base Part Number :
PIC12F1501
RoHS :
Details
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
Number of Timers/Counters :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 4x10b
Data Converter :
A/D 4x10b
Integrated Cache :
No
Radiation Hardening :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Max Power Dissipation :
800mW
Published :
PWM Channels :
Number of Terminations :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Height Seated (Max) :
1mm