PHT0603Y1001BGT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHT0603Y1001BGT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.0375W 0603
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.060Lx0.033W 1.52mmx0.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
1kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
800μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Feature :
Anti-Sulfur
Published :
Composition :
Thin Film
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
12.5mW
Series :
PHT
Power (Watts) :
0.0375W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
35 Weeks
Max Operating Temperature :
215°C
Supplier Device Package :
Number of Pins :
2
Height :
500μm
Datasheets
PHT0603Y1001BGT
Vishay / Sfernice PHT0603Y1001BGT
PHT Series, Thin Film, 1kOhms, 0.0375W, ±0.1%, -55°C~215°C