PHP00603E5970BBT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHP00603E5970BBT1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 597 OHM 0.1% 3/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6256mm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
597Ohms
Width :
812.8μm
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
Max Power Dissipation :
375mW
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power (Watts) :
0.375W 3/8W