PHP00603E58R3BBT1
Mfr.Part #
PHP00603E58R3BBT1
Description
RES SMD 58.3 OHM 0.1% 3/8W 0603
Max Power Dissipation :
375mW
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Series :
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.375W 3/8W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
1.6256mm
Resistance :
58.3Ohms