PHP00603E5110BBT1
Mfr.Part #
PHP00603E5110BBT1
Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 3/8W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
508μm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Power Dissipation :
375mW
Width :
812.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
1.6256mm
Series :
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Power (Watts) :
0.375W 3/8W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
511Ohms