PHP00603E5050BBT1
Mfr.Part #
PHP00603E5050BBT1
Description
RES SMD 505 OHM 0.1% 3/8W 0603
Thin Film
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Width :
812.8μm
Length :
1.6256mm
Height :
508μm
Power (Watts) :
0.375W 3/8W
Series :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
505Ohms
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
375mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm