PHP00603E49R9BST1
Mfr.Part #
PHP00603E49R9BST1
Description
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 3/8W 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Series :
Resistance :
49.9Ohm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
375mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR
Construction :
RECTANGULAR
Height :
508μm
Power Rating :
375mW
Factory Lead Time :
26 Weeks
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.375W 3/8W
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Case Code (Metric) :
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.375W
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Voltage - Rated :
75V