PHJ.1B.307.CLAD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHJ.1B.307.CLAD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7A
Shell Size - Insert :
307
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Diameter :
12.5mm
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Series :
1b
Number of Positions :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
J
Contact Style :
Pin
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Length :
39.5mm
Ratings :
IP50
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Receptacle, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk J Push-Pull
PHJ.1B.307.CLAD42Z Overview
PHJ.1B.307.CLAD42Z Features
1B series
PHJ.1B.307.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
PHJ.1B.307.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER