PHJ.1B.304.CLAD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHJ.1B.304.CLAD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Diameter :
12.5mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Feature :
Backshell
Current Rating :
10A
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
304
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
J
Length :
39.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
1b
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk J Push-Pull
PHJ.1B.304.CLAD72Z Overview
PHJ.1B.304.CLAD72Z Features
1B series
PHJ.1B.304.CLAD72Z Applications
There are a lot of LEMO
PHJ.1B.304.CLAD72Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER