PHJ.1B.303.CYCD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHJ.1B.303.CYCD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBR KEYJ 3C CHR 7.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
39.5 mm
RoHS :
Non-Compliant
Contact Material :
Brass
Voltage Rating :
Applications :
Orientation :
J
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Housing Material :
Brass
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating (Amps) :
12A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Number of Contacts :
3
Number of Positions :
3
Gender :
Male
Product Status :
Active
Current Rating :
12 A
Contact Style :
Pin
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
303
Diameter :
12.5 mm
Features :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Package :
Bulk
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Series :
1b
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Receptacle, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
PHJ.1B.303.CYCD72Z Overview
PHJ.1B.303.CYCD72Z Features
1B series
PHJ.1B.303.CYCD72Z Applications
There are a lot of LEMO
PHJ.1B.303.CYCD72Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER