PHEC80R-RM11-XLF
Mfr.Part #
PHEC80R-RM11-XLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 80POS R/A SOLDER
Manufacturer :
Product Category :
Centronics Connectors
Contact Plating :
Gold
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Contacts :
80
Depth :
15.3mm
Number of Terminations :
80
Contact Material :
Bronze
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Solder
Number of Ports :
1
Length :
64.42mm
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Material :
Polybutylene
Max Voltage Rating (AC) :
250V