PHEC40P-R111LF
Mfr.Part #
PHEC40P-R111LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG 40POS R/A SOLDER
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Product Category :
Centronics Connectors
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Gender :
Male
Number of Positions :
40
Connector Style :
Center Strip Contacts
Voltage - Rated DC :
350V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
39.02mm
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
250V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Contacts :
40
Depth :
16.5mm
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PHEC
Contact Plating :
Gold
Feature :
Board Lock
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
PLUG
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1A
Mount :
Through Hole
Number of Ports :
1
Housing Material :
Nylon
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (DC) :
350V
Number of Terminations :
Pitch :
2.54mm