PHE840MD6330MD17R06L2
Mfr.Part #
PHE840MD6330MD17R06L2
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 760VDC RAD
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 275, SAFETY CLASS: X2
Capacitance :
330nF
Terminal Shape :
Wire
Width :
7mm
Height :
16.5mm
Length :
26mm
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
800 µm
Rated (AC) Voltage (URac) :
275V
Series :
PHE840M
Voltage - Rated AC :
280V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
760V
Packing Method :
Depth :
7mm
Lead Pitch :
22.5mm
No
KEMET PHE840MD6330MD17R06L2
PHE840M 330nF Film Capacitor 20% Radial 280V-AC Through Hole
PHE840MD6330MD17R06L2 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 760V.To power systems, URac must be set at 275V V.
PHE840MD6330MD17R06L2 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 760V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 275V