PHE840ER8100MR08R06L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHE840ER8100MR08R06L2
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 20% 760VDC RAD
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.614Lx1.102W 41.00mmx28.00mm
Height :
43mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
300V
Factory Lead Time :
31 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10μF
Dielectric :
PP
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
PHE840E
Lead Diameter :
1 mm
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
760V
Applications :
EMI, RFI Suppression
Depth :
28mm
Reference Standard :
IEC60384-14
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.693 43.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
37.5mm