PHE450SD6120JR06L2
Mfr.Part #
PHE450SD6120JR06L2
Manufacturer
KEMET
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 2KVDC RADIAL
Stock
579
In Stock :
579
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Height :
15.5mm
Termination :
Radial
HTS Code :
Tolerance :
5%
Packing Method :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
120nF
Lead Pitch :
22.5mm
Voltage - Rated AC :
700V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 700
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
24.5mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Width :
26mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
1 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Shape :
Wire
KEMET PHE450SD6120JR06L2
FILM CAPACITOR Film Capacitor 5% 120nF 700V