PHE450KB6100JR06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHE450KB6100JR06
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Stock
328
In Stock :
328
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
12.4968mm
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
400V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
5%
Lead Pitch :
15mm
Published :
2007
Capacitance :
100nF
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
Width :
18mm
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
Depth :
6.5mm
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene
Length :
18mm
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
400V
Mount :
PCB, Through Hole
Height :
6.5mm
Datasheets
PHE450KB6100JR06
Introducing Film Capacitors KEMET PHE450KB6100JR06 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Number of Pins:2, Voltage:400V, PHE450KB6100JR06 pinout, PHE450KB6100JR06 datasheet PDF, PHE450KB6100JR06 amp .Beyond Film Capacitors KEMET PHE450KB6100JR06 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET PHE450KB6100JR06
100nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC 250V-AC Polypropylene PCB, Through Hole