PHE426HK6100JR05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHE426HK6100JR05
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
Stock
601
In Stock :
601
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packing Method :
Bulk
Lead/Base Style :
Straight
Lead Diameter :
600 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Length :
10mm
Voltage - Rated AC :
160V
Surface Mount :
No
Capacitance :
100nF
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
7.5mm
Max Operating Temperature :
105°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
5mm
Voltage - Rated DC :
250V
Depth :
5mm
Number of Pins :
2
Height :
11mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Dielectric :
PP
Tolerance :
5%
Published :
2008
Datasheets
PHE426HK6100JR05
KEMET PHE426HK6100JR05
100nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 160V-AC