PHB.0B.304.CYMD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHB.0B.304.CYMD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Series :
0B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Bronze
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Socket
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Diameter :
9.5mm
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Length :
34.5mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
4
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
7A
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
304
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Termination :
Crimp
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk B Push-Pull
PHB.0B.304.CYMD42Z Overview
PHB.0B.304.CYMD42Z Features
0B series
PHB.0B.304.CYMD42Z Applications
There are a lot of LEMO
PHB.0B.304.CYMD42Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER