PH300F24-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PH300F24-12
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Type :
Isolated Module
Published :
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
300W
Series :
PH-F (300W)
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
5.75Lx3.39W x 0.50 H 146.0mmx86.0mmx12.7mm
Control Features :
Enable, Active Low
Number of Terminations :
18
Applications :
ITE (Commercial)
Output Voltage :
12V
Voltage - Isolation :
3kV
Current - Output (Max) :
20A
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Nom :
24V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Module
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
PIN/PEG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Power Output-Max :
240W
Voltage - Input (Min) :
18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output 1 :
12V
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Input (Max) :
36V