PG0006.102NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG0006.102NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 20A 1.75 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Max DC Current :
20A
Series :
PG0006NL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Product Length :
13.4 mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
1.75mOhm Max
Saturation Current :
20 A
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Construction :
Flat Coil
Inductance :
1μH
Test Frequency :
100kHz
Inductance Tolerance :
20
Termination :
SMD/SMT
RoHS :
Details
HTS Code :
Number of Functions :
1
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Product Width :
13.28 mm
Length :
13.4 mm
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Width :
13.3 mm
Tolerance :
±20%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.528Lx0.523W 13.40mmx13.28mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
Product :
Power Inductors
Material - Core :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Nonstandard
Diameter :
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
13.28mm
Pulse
Self Resonant Frequency :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Current - Saturation (Isat) :
20A
DC Current :
20A
RMS Current (Irms) :
31 A
Height :
6mm
Current Rating :
20A
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
3
Shielding :
No
Type :
Wirewound
Resistance :
1.75MOhm
Ratings :
Product Type :
Fixed Inductors
Brand :
Current Rating (Amps) :
20 A
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Features :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Case/Size Code :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Application :
Power
Datasheets
PG0006.102NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD