PFG.M0.8TL.AC52Y
Mfr.Part #
PFG.M0.8TL.AC52Y
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Dust Tight, IP64, Water Resistant
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Current Rating :
5A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Polyetherimide (PEI)
Ingress Protection :
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
8
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Operating Temperature :
-50°C~170°C
Feature :
Backshell
Color :
Black
Shell Material :
Polyetherimide (PEI)
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
M08
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1P
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
PFG.M0.8TL.AC52Y
Plug, Male Pins Polyetherimide (PEI) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PFG.M0.8TL.AC52Y Overview
PFG.M0.8TL.AC52Y Features
1P series
PFG.M0.8TL.AC52Y Applications
There are a lot of LEMO
PFG.M0.8TL.AC52Y Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER