PFG.M0.7GL.AC65Z
Mfr.Part #
PFG.M0.7GL.AC65Z
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
M07
Color :
Gray
Current Rating :
5A
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Dust Tight, IP64, Water Resistant
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
7
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Orientation :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Mount :
Free Hanging
Series :
1P
Operating Temperature :
-50°C~90°C
Datasheets
PFG.M0.7GL.AC65Z
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PFG.M0.7GL.AC65Z Overview
PFG.M0.7GL.AC65Z Features
1P series
PFG.M0.7GL.AC65Z Applications
There are a lot of LEMO
PFG.M0.7GL.AC65Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER