PFG.M0.6GL.AC39Z
Mfr.Part #
PFG.M0.6GL.AC39Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
M06
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage - Rated :
1.05kV
Ratings :
Dust Tight, IP64, Water Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
1P
Color :
Gray
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Current Rating :
6A
Operating Temperature :
-50°C~90°C
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
6
Contact Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Datasheets
PFG.M0.6GL.AC39Z
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PFG.M0.6GL.AC39Z Overview
PFG.M0.6GL.AC39Z Features
1P series
PFG.M0.6GL.AC39Z Applications
There are a lot of LEMO
PFG.M0.6GL.AC39Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER