PFG.2B.310.CYMM42Z
Mfr.Part #
PFG.2B.310.CYMM42Z
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Series :
2B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating (Amps) :
8A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature :
Front and Rear Side Nut
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.122 ~ 0.157 (3.10mm ~ 4.00mm)
Feature :
Backshell
Number of Positions :
10
Shell Material :
Brass
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Size - Insert :
310
Contact Material :
Bronze
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PFG.2B.310.CYMM42Z Overview
PFG.2B.310.CYMM42Z Features
2B series
PFG.2B.310.CYMM42Z Applications
There are a lot of LEMO
PFG.2B.310.CYMM42Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER