PFG.2B.310.CLMD42Z
Mfr.Part #
PFG.2B.310.CLMD42Z
Description
LBR KEYG 10C CHR 4.2MM D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Contact Material :
Bronze
Shell Material :
Brass
Applications :
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Voltage Rating :
Series :
2B
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
310
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Number of Positions :
10
Mounting Feature :
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Cable Opening :
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating (Amps) :
8A
Features :
Backshell
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PFG.2B.310.CLMD42Z Overview
PFG.2B.310.CLMD42Z Features
2B series
PFG.2B.310.CLMD42Z Applications
There are a lot of LEMO
PFG.2B.310.CLMD42Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER