PFG.1B.316.CLLD76
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFG.1B.316.CLLD76
Manufacturer
LEMO
Description
LBR KEYG 16C CHR 7.6MM D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
1.5A
Shell Finish :
Chrome
Gender :
FEMALE
Cable Opening :
0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
16
Contact Material :
Bronze
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Diameter :
15.8 mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Non-Compliant
Current Rating :
1.5 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Orientation :
G
Applications :
Product Status :
Active
Housing Material :
Brass
Voltage Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
316
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Primary Material :
Metal
Series :
1b
Termination :
Solder Cup
Package :
Bulk
Length :
40.5 mm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Contacts :
16
Datasheets
PFG.1B.316.CLLD76
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PFG.1B.316.CLLD76 Overview
PFG.1B.316.CLLD76 Features
1B series
PFG.1B.316.CLLD76 Applications
There are a lot of LEMO
PFG.1B.316.CLLD76 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER