PFG.1B.303.CLLD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFG.1B.303.CLLD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
303
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Series :
1b
Orientation :
G
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Length :
40.5mm
Number of Positions :
3
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Style :
Socket
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Front, Panel, Rear Side Nut
Diameter :
15.8mm
Shell Finish :
Chrome
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Bronze
Mounting Feature :
Front and Rear Side Nut
Current Rating :
12A
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PFG.1B.303.CLLD62Z Overview
PFG.1B.303.CLLD62Z Features
1B series
PFG.1B.303.CLLD62Z Applications
There are a lot of LEMO
PFG.1B.303.CLLD62Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER