PFG.0B.304.CLLD56Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFG.0B.304.CLLD56Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Length :
35.5mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Orientation :
G
Contact Material :
Bronze
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
7A
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Style :
Socket
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Front, Panel, Rear Side Nut
Series :
0B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Shell Size - Insert :
304
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Diameter :
12.4mm
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
4
Mounting Feature :
Front and Rear Side Nut
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
IP50
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Silver
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PFG.0B.304.CLLD56Z Overview
PFG.0B.304.CLLD56Z Features
0B series
PFG.0B.304.CLLD56Z Applications
There are a lot of LEMO
PFG.0B.304.CLLD56Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER