PFC.M0.7SL.AC39JZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFC.M0.7SL.AC39JZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Ratings :
Dust Tight, IP64, Water Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
5A
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Color :
Gray, Yellow
Operating Temperature :
-50°C~170°C
Series :
1P
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Polyetherimide (PEI)
Number of Positions :
7
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
M07
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Material :
Polyetherimide (PEI)
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Mount :
Free Hanging
Datasheets
PFC.M0.7SL.AC39JZ
Plug, Male Pins Polyetherimide (PEI) Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Bulk C Push-Pull, Detent Lock
PFC.M0.7SL.AC39JZ Overview
PFC.M0.7SL.AC39JZ Features
1P series
PFC.M0.7SL.AC39JZ Applications
There are a lot of LEMO
PFC.M0.7SL.AC39JZ Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER