PFB.M0.8GL.AC39GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFB.M0.8GL.AC39GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Series :
1P
Shell Size - Insert :
M08
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Ingress Protection :
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature :
-50°C~90°C
Feature :
Backshell
Orientation :
B
Number of Positions :
8
Ratings :
Dust Tight, IP64, Water Resistant
Current Rating :
5A
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Gray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Contact Gender :
Male
Datasheets
PFB.M0.8GL.AC39GZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PFB.M0.8GL.AC39GZ Overview
PFB.M0.8GL.AC39GZ Features
1P series
PFB.M0.8GL.AC39GZ Applications
There are a lot of LEMO
PFB.M0.8GL.AC39GZ Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER