PFA.M0.8NL.AC39NZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFA.M0.8NL.AC39NZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Series :
1P
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
M08
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Packaging :
Bulk
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Feature :
Backshell
Current Rating :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Color :
Black
Ratings :
Dust Tight, IP64, Water Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
8
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-50°C~90°C
Datasheets
PFA.M0.8NL.AC39NZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PFA.M0.8NL.AC39NZ Overview
PFA.M0.8NL.AC39NZ Features
1P series
PFA.M0.8NL.AC39NZ Applications
There are a lot of LEMO
PFA.M0.8NL.AC39NZ Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER