PFA.M0.4NL.AC65Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFA.M0.4NL.AC65Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Dust Tight, IP64, Water Resistant
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Series :
1P
Shell Size - Insert :
M04
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Current Rating :
8A
Ingress Protection :
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-50°C~90°C
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
4
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Gender :
Male
Shielding :
Unshielded
Feature :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Datasheets
PFA.M0.4NL.AC65Z
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PFA.M0.4NL.AC65Z Overview
PFA.M0.4NL.AC65Z Features
1P series
PFA.M0.4NL.AC65Z Applications
There are a lot of LEMO
PFA.M0.4NL.AC65Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER