PF0601.223NL
Mfr.Part #
PF0601.223NL
Description
FIXED IND 22UH 740MA 230MOHM SMD
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Active
Product :
Power Inductors
Size / Dimension :
0.272Lx0.256W 6.90mmx6.50mm
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
740mA
Shielding :
yes
Current - Saturation :
740mA
Application :
Power
Product Type :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Tolerance :
±20%
Core Type :
Drum
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
100kHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
740mA
Brand :
Pulse
Q @ Freq :
Series :
PF0601NL
Depth :
6.5mm
Current - Saturation (Isat) :
740mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Mount :
Surface Mount
Case/Size Code :
Wirewound
RoHS :
Details
Packing Method :
TR
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Height :
2.9972mm
Current Rating (Amps) :
740 mA
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Radiation Hardening :
No
Inductance :
22μH
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Features :
Datasheets
PF0601.223NL
Pulse Electronics PF0601.223NL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD