PF0580.222NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PF0580.222NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 2.2A 49 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Saturation Current :
2.2 A
Height Seated (Max) :
0.137 3.48mm
RoHS :
Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current Rating :
2.4A
Height - Seated (Max) :
3.4798 mm
Type :
Wirewound
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-40 °C
Width :
4.191 mm
Mount :
Surface Mount
Series :
PF0580NL
Material - Core :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.185Lx0.165W 4.70mmx4.20mm
Tolerance :
±15%
Inductance :
2.2μH
DC Resistance (DCR) :
49mOhm Max
Product Status :
Active
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Features :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
Package :
Tray
Supplier Device Package :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
2.2A
Length :
4.699 mm
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Package / Case :
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
125 °C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
PF0580.222NL
Pulse Electronics PF0580.222NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD