PF0560.522NL
Mfr.Part #
PF0560.522NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.2UH 5.4A 22 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Q @ Freq :
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Case/Size Code :
Width :
10.3124 mm
RoHS :
Compliant
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Package :
Tray
Size / Dimension :
0.409Lx0.406W 10.40mmx10.30mm
Features :
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
3.9878 mm
Length :
10.3886 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tray
Shielding :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
34MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Functions :
1
Series :
PF0560NL
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Self Resonant Frequency :
34 MHz
Inductance :
5.2μH
Material - Core :
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40 °C
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
5.4A
Mount :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Tolerance :
±30%
Test Frequency :
100kHz
Saturation Current :
5.5 A
Current - Saturation :
5.5A
Number of Terminations :
2
Current Rating (Amps) :
5.4 A
Datasheets
PF0560.522NL
Pulse Electronics PF0560.522NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD