PF0016/30/63
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PF0016/30/63
Manufacturer
Bulgin
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C18 PNL
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
IEC Conformance :
yes
Shell Material :
Polyamide
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Panel Thickness :
0.118 3.00mm
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Current - IEC :
10A
Total Number of Contacts :
2
Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fuse :
yes
Fuse Holder, Drawer :
Drawer Included
Pbfree Code :
MIL Conformance :
No
Published :
Voltage - IEC :
250VAC
Packaging :
Bulk
Connector Style :
IEC 320-C18
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm