PET1600-12-074RD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PET1600-12-074RD
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 12V 36W
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Power (Watts) :
36W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Front End
Voltage - Input (Max) :
-72V
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
-40V
Voltage - Isolation :
1.414kV
Efficiency :
93%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output 1 :
12V
Series :
PET1600 (1600W)
Mounting Type :
Rack Mount
Approval Agency :
EAC, NEMKO
Operating Temperature :
-5°C~55°C With Derating
Current - Output (Max) :
3A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
10.43Lx2.89W x 1.57 H 265.0mmx73.5mmx40.0mm
Datasheets
PET1600-12-074RD
Bel Power Solutions PET1600-12-074RD
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH