PEG.0K.303.CYMC30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEG.0K.303.CYMC30
Manufacturer
LEMO
Description
LKR W.NUT KEYG 3C CHR 3.0MM C
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
0K
Features :
Backshell
Number of Positions :
3
Product Status :
Active
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
8A
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.102 ~ 0.118 (2.60mm ~ 3.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
G
Voltage Rating :
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Shell Size - Insert :
303
Contact Material :
Bronze
Datasheets
PEG.0K.303.CYMC30
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 3 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PEG.0K.303.CYMC30 Overview
PEG.0K.303.CYMC30 Features
0K series
PEG.0K.303.CYMC30 Applications
There are a lot of LEMO
PEG.0K.303.CYMC30 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER