PE2010FKM070R018L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE2010FKM070R018L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Height :
889μm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
PE
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistance :
18mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PE2010FKM070R018L
YAGEO PE2010FKM070R018L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 18mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C