PE2010FKF070R05L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE2010FKF070R05L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Series :
PE
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height :
889μm
Resistance :
50mOhm
Datasheets
PE2010FKF070R05L
YAGEO PE2010FKF070R05L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 50mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C