PE2010FKE070R047L
Mfr.Part #
PE2010FKE070R047L
Description
RES 0.047 OHM 1% 1/2W 2010
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Resistance :
47mOhm
Published :
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
PE2010FKE070R047L
YAGEO PE2010FKE070R047L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 47mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C