PE1206JRF470R007L
Mfr.Part #
PE1206JRF470R007L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.007 OHM 5% 1W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
7mOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Height :
889μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Foil
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PE
Max Power Dissipation :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Datasheets
PE1206JRF470R007L
YAGEO PE1206JRF470R007L
PE Series, Metal Foil, 7mOhm, ±5%, -55°C~170°C