PE1206FRM070R015L
Mfr.Part #
PE1206FRM070R015L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Height :
889μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
24 Weeks
Composition :
Metal Foil
2
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Resistance :
15mOhm
Series :
PE
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PE1206FRM070R015L
YAGEO PE1206FRM070R015L
PE Series, Metal Foil, 15mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~170°C