PE1206FRM070R007L
Mfr.Part #
PE1206FRM070R007L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 0.007 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Composition :
Metal Foil
Number of Terminations :
2
Resistance :
7mOhm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Series :
PE
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
889μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Datasheets
PE1206FRM070R007L
YAGEO PE1206FRM070R007L
PE Series, Metal Foil, 7mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~170°C