PE1206FRF070R075L
Mfr.Part #
PE1206FRF070R075L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.075 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
PE
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Resistance :
75mOhm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Foil
Height :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
PE1206FRF070R075L
YAGEO PE1206FRF070R075L
PE Series, Metal Foil, 75mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~170°C