PE1206FRF070R051L
Mfr.Part #
PE1206FRF070R051L
Description
RES 0.051 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
51mOhm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Composition :
Metal Foil
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
PE1206FRF070R051L
YAGEO PE1206FRF070R051L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 51mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~170°C