PE1206FRF070R04L
Mfr.Part #
PE1206FRF070R04L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
PE
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height :
889μm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
40mOhm
Composition :
Metal Foil
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PE1206FRF070R04L
YAGEO PE1206FRF070R04L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 40mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~170°C