PE1206DRM070R039L
Mfr.Part #
PE1206DRM070R039L
Description
RES 0.039 OHM 0.5% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
31 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Resistance :
39mOhm
Datasheets
PE1206DRM070R039L
YAGEO PE1206DRM070R039L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 39mOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~170°C