PE1206DRM070R008L
Mfr.Part #
PE1206DRM070R008L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.008 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
PE
Height :
889μm
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
31 Weeks
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Foil
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
8mOhm
Datasheets
PE1206DRM070R008L
YAGEO PE1206DRM070R008L
PE Series, Metal Foil, 8mOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~170°C